1. Egyél sok gyümölcsöt, zöldséget az immunrendszered egészségéért
Lényeges a helyes táplálkozás, hiszen bélrendszerünkben dől el, hogy a szervezetünk mennyi vitamint, ásványi anyagot képes hasznosítani. A bélflóra a táplálékok lebontásán túl képes felvenni a harcot a baktériumokkal, gombákkal és vírusokkal szemben. Bélflóránk és egyúttal immunrendszerünk erősítése érdekében együnk rostban és vitaminban gazdag szezonális zöldségeket, gyümölcsöket, mint például cékla, káposzta, brokkoli, alma, déli gyümölcsök.
2. Nézzük, milyen vitaminokra lehet szükséged ősszel!
A növényekben található A- , B-, C- és E-vitaminok és antioxidánsok fokozzák a szervezet ellenálló képességét. Ezen túl fektessünk nagy hangsúlyt a D-vitamin bevitelére is. Mivel vége a nyárnak, már nem ér bennünket annyi napfény, hogy megfelelő mennyiségű D-vitaminhoz juthassunk, ezért fontos annak pótlása. Figyeljünk rá, hogy télre se merüljön ki szervezetünk D-vitamin raktára.
Az idegrendszerünk megfelelő működéséhez fontos a megfelelő mennyiségű B6-, B12-vitamin, valamint a magnézium, réz, jód, vas, mangán mikroelemek.
3. Kell a mozgás!
Esős, nyirkos, hideg időben nehezen tudjuk rávenni magunkat a mozgásra, ám ilyenkor is fontos a rendszeres testedzés. Próbáljunk minél több időt a szabadban tölteni, rétegesen felöltözve, egy kis séta, kocogás, biciklizés pozitívan hat a testünkre, állóképességünkre. Ha nincs elég időnk edzeni a napi teendőink miatt, mint például a munka, gyermeknevelés, főzés, bevásárlás, azoknak hasznos mozgástippeket ad videóiban Katus Attila a WEBBeteg egészségportálon.
4. Közösségben nagyon fontos a higiénés szabályok betartása!
Tömeg, zsúfolt buszok, kis helyiségek, köhögő, tüsszögő emberek, nyirkos idő. Mindez hozzájárulhat ahhoz, hogy elkapj valamilyen betegséget. Mivel nem teheted meg azt, hogy otthon a négy fal között gubbassz, nem árt egy kis odafigyelés a higiéniára, így csökkenthetjük annak esélyét, hogy elkapjunk valamilyen betegséget vagy éppen mi fertőzzünk meg másokat.
Tömegközlekedés:
- Ha köhögsz, tüsszentesz, ne a kezedet rakd a szád elé. Inkább legyen kéznél mindig egy zsebkendő, mellyel felfoghatóak a kórokozók. Gondolj csak bele! Ha a kezedet használod, elkerülhetetlen, hogy hozzáérj a kapaszkodókhoz, melyet később valaki más is fog használni.
- Utazás során ne piszkáld az arcodat, szemedet, orrodat, ne rágd a körmöd!
- Leszállás után használj kézfertőtlenítő gélt vagy kendőt. Ez gyors segítség lehet a fertőtlenítésben.
Munkahely:
- Rendszeresen tisztítsd a közösen használt eszközöket, ilyen a kilincs, villanykapcsoló, kávéfőző, vízforraló, telefon. Irodában fontos továbbá a saját asztalunk, billentyűzetünk, egerünk tisztítása is.
- Szellőztess gyakran! Így a bent lévő levegő kórokozóinak nagy részétől megszabadulhatsz, elkerülheted, hogy kiszáradjon a nyálkahártyád, továbbá könnyebben is fog menni a munka a friss levegővel teli szobában.
5. Ne feledkezz meg a kézmosásról
Rendszeres, alapos kézmosással csökkentheted a fertőző betegségek esélyét. Nézzük a teljesség igénye nélkül, milyen esetekben, ne hagyd ki a kézmosást:
• Étkezések előtt
• Mielőtt és miután fertőző betegségben szenvedő emberekkel érintkeztél, kézfogás, betegápolás során
• Sebkezelés előtt és után
• WC használata előtt és után
• Orrfújás után
• Köhögés és tüsszentés után, ha a kezedet a szád elé tetted
• Állattal való érintkezés után
• Szemét, szeméttároló érintése után
• Utazást követően