A webhely Google-cookie-k segítségével nyújtja a szolgáltatásokat, szabja személyre a hirdetéseket és elemzi a forgalmat. Emellett a felhasználási adatokhoz a Google is hozzáférhet. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát.
Elfogadom

Ne gyújtson rá többet! – Dohányzásmentes világnap

Ne gyújtson rá többet! – Dohányzásmentes világnap

1988 óta az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) kezdeményezésére május 31. a Dohányzásmentes Világnap. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a káros szenvedély veszélyeire, ezáltal rábírni minél több dohányzót a füstmentes életre. A dohányosok tisztában vannak azzal, hogy a cigarettázás egészségtelen, de ismerik-e az összes negatív következményét? Nézzük, milyen egészségkárosító hatással kell számolni azoknak, akik korunk egyik legelterjedtebb szenvedélybetegségével küzdenek.

Leszokással csökkenthető a kockázat!

A dohányzás negatív következményéről mindenki elsősorban a tüdőrákra asszociál, de ezen felül számos betegség kialakulásában szerepet játszhat:

•    Rákos megbetegedések esélye a tüdőrákon túl más rosszindulatú daganatokkal is összefüggésbe hozható, mint a szájüregi, gége, nyelőcső, bőr, gyomor, húgyhólyag, vese, hasnyálmirigy rák, nőknél az emlő és a méhdaganat.
•    Koszorúér betegségek, érszűkület, mely növeli a szívinfarktus kockázatát
•    Végtagokat érintő vérellátási zavarok miatt gyakrabban kerül sor a dohányosok körében az alsóvégtagi amputációra
•    Növeli a stroke bekövetkezésének esélyét
•    Cukorbetegségre hajlamosító tényező
•    Különböző tüdőbetegségek kialakulását, már fennlévő állapot romlását is előidézheti, mint a tüdőtágulat, vagy asztma
•    Növeli a gyomorfekély, gyomorbélfekély, gyomor gyulladásos megbetegedéseinek kockázatát
•    Szemet érintő negatív hatások: tompalátás, zöldhályog
•    A dohányos nők erősebb menstruációs fájdalommal számolhatnak, továbbá korábban jelentkezik náluk a menopauza, valamint az ezzel járó csontsűrűség csökkenés is jelentősebb

Fogamzási nehézségek – Gyermektervezés és cigi

A dohányos szülők nemcsak a saját egészségüket károsítják, hanem veszélyeztetik a születendő gyermekükét is. 

A cigarettázó férfiak esetében csökken a spermiumszám, továbbá azok mozgási képessége, sőt még az impotencia okozója is lehet. A dohányzás ondósejteket károsító hatása miatt, akár rákos hajlamot is örökíthet át a szülő a születendő gyermekbe.

Nők esetében nagyobb a valószínűsége a méhen kívüli terhességnek, vetélésnek, kis súlyú, koraszülött baba születésének, de jelentkezhetnek légzési problémák, pajzsmirigyproblémák is ezeknél a kisbabáknál, valamint nem ritka, hogy csökkent intellektuális képességeket, illetve hirtelen bölcsőhalált tapasztalnak ezeknél a kicsiknél.

A dohányzás szoptatás során is kerülendő, hiszen az anyatejjel a csecsemő szervezetébe jutnak a káros anyagok. A dohányos szülők gyermekei a későbbiek folyamán passzív dohányosokká cseperednek, mellyel az asztma megjelenésének az esélye is nő.

Ha még nem lenne elég – Öregít és szépségünket is elveszíthetjük

A dohányzás hatására több ránc jelenik meg az arcbőrön, idősebbnek látszódunk a saját korunknál. Ezt melyik nő szeretné? A fogakra és a szájhigiéniára is rossz hatással van, hisz a füst káros anyagai megtapadnak a fogakon, a nyelven és a szájnyálkahártyán. Növeli az esélyt a fogíny- és fogágy gyulladásra, fogágy sorvadásra, mely következtében kihullhatnak fogaink.

Harcra fel – Mondjon nemet a nikotinnak!

Leszokni a dohányzásról nem egy egyszerű feladat, ám ha eléggé motiváltak vagyunk, elérhetjük célunkat. 

Miért éri meg? 

1.    Kevesebb esélyt adunk a fent említett betegségek kialakulásának. 
2.    Jelentős összeget spórolhatunk meg, melyből akár egy nyaralás vagy egy hosszú hétvége is megfinanszírozható.
3.    Már pár órával az utolsó szál elszívása után érzékelhető a káros anyagok ürülése szervezetünkből
4.    Pár napon belül látványosan javulhat a szaglás- és ízérzékelés
5.    Néhány hét alatt már javulás tapasztalható a légzésben, légvételben 
6.    Jobb lesz a közérzetünk, javul a teljesítő képességünk
7.    Fogaink fehérebbekké válnak, kitisztul a hangunk, egészségesebb lesz a bőrünk.
8.    Búcsút inthetünk a füst szagú ruháknak, hajnak, leheletnek. 
+1.     Sőt, nem csak a saját, hanem a szeretteink, környezetünkben élők egészségét is óvhatjuk!

A WEBBeteg.hu is segítséget nyújthat a leszokást tervező dohányosoknakKell a dohány” nevű mobilalkalmazásával, mely ingyenesen elérhető magyar nyelven az Android és iOS alkalmazás áruházakban és az alábbi linken: http://leszokas.webbeteg.hu/page/mobile-application 

Forrás: WEBBereg.hu ide vonatkozó cikkei

Tartalomhoz tartozó címkék: hír
blog comments powered by Disqus